Pod koniec roku branża technologiczna żyje przede wszystkim trendami na 2021, pojawiają się również ciekawe przykłady biznesowego wykorzystania połączonych mocy takich duetów jak DevOps i chmura, AI i Machine Learning. Natomiast w kontekście wciąż niezbędnej pracy zdalnej coraz więcej mówi się o efektywnym zarządzaniu, roli managera oraz wykorzystaniu metodyk zwinnych w projektach IT. Oto nasze podsumowanie najważniejszych tematów listopada w obszarze technologii i biznesu.
O zaletach zwinnego zarządzania projektami IT napisano już wiele. Ciekawym przykładem wykorzystania Agile są projekty wykorzystujące programowanie low code i no code, takie jak ten przeprowadzony w Air Force. Dzięki zastosowaniu metodyk zwinnych w projekcie, który dodatkowo wykorzystuje narzędzia RPA, udało się zmodernizować 20-letni system i ułatwić jego obsługę online w warunkach pandemii.
Coraz częściej obserwujemy trend wykorzystania połączonych mocy kilku technologii. Przykładem jest Deep Learning i IoT, które tworzą duet doskonały. Algorytmy wyszukujące prawidłowości w ogromnej ilości danych pochodzących z otaczających nas urządzeń, są w stanie zaproponować rozwiązania, które poprawią nasze życie w sposób, o jakim nam się wcześniej nie śniło. Niebawem technologia Deep Learning może pomóc monitorować funkcje życiowe i znaleźć praktyczne zastosowanie np. w sterowaniu ogrzewaniem w domu dzięki wykorzystaniu w urządzeniach IoT inowacyjnych mikrochipów bazujących na sieciach neuronowych.
Z kolei duet sztuczna inteligencja i Machine Learning jest wprost stworzony dla bankowości. Pozwala na śledzenie transakcji w czasie rzeczywistym, przewidywanie ryzyka i wyłapywanie nieprawidłowości, w tym także oszustw bankowych, o czym mówił jeden ze specjalistów Machine Learning w JCommerce w wywiadzie: „Zastosowanie Machine Learning w bankowości”. Machine Learning wspiera także Business Intelligence, pozwalając na lepszy wgląd w dane, automatyzację i poprawę Customer Experience.
Nowe realia w 2020 roku spowodowały większe zainteresowanie technologiami AR oraz VR. Eksperci widzą w tych technologiach szansę na poprawienie kontaktu z pacjentami i bardziej spersonalizowaną obsługę. Czy niebawem będziemy korzystać z konsultacji u holograficznych lekarzy? Rok 2020 pokazał, że innowacje znane z filmów Science Fiction zaczynają mieć praktyczne zastosowanie.
Choć wydawałoby się, że z powodu pandemii branża medyczna skupi się na zagadnieniach operacyjnych i logistycznych, sektor HealthTech nie zwalnia tempa. Liczba nowo powstałych startupów nie jest już tak duża jak przed laty, jednak przychody w trzecim kwartale 2020 zbliżyły się już do rekordu z 2019 roku. Co ciekawe, wśród największych europejskich startupów Polska ma swojego przedstawiciela – firmę Docplanner. Obecnie w Europie działa 626 finansowanych firm z obszaru digital tech, a 63% z nich powstało w ciągu ostatnich pięciu lat.
Kompetencje specjalistów IT są niezbędne, aby wdrażać wszystkie te innowacje. Ważny jest też wybór odpowiedniej strategii zarządzania, a podjęcie decyzji nie ogranicza się już do wyboru między Agile i Waterfall. Ostatnio portal CIO opublikował ciekawy artykuł, w którym omawia 17 metodyk zarządzania. Jako manager IT w JCommerce widzę, że innowacyjność to nie tylko kwestia technologii. To przede wszystkim sposób myślenia i zarządzania.
Również kultura organizacyjna ma coraz większe znaczenie i w wirtualnym świecie staje się prawdziwą wizytówką firmy. Klienci chcą wiedzieć, czym żyje firma, kto w niej pracuje, jakie reprezentujemy wartości i jak te wartości realizujemy w codziennej pracy. Jest to jeden z elementów, który należy sprawdzić przed rozpoczęciem długoterminowej współpracy opartej o partnerstwo i zaufanie.
Dane z ogólnodostępnych raportów są jednoznaczne. Złe zarządzanie może kosztować firmę nawet 7% jej dochodów.
Warto więc zainwestować w modele organizacyjne, które wykorzystują:
Efektywna praca zdalna w modelu zwinnym stała się możliwa dzięki wykorzystaniu takich aplikacji jak Microsoft Teams. Microsoft ogłosił, że planuje udostępnić w programie Teams 20 nowych aplikacji do współpracy online (m.in. Asana). Firma pracuje także nad rozwiązaniami typu low code dostępnymi w aplikacji, które jeszcze bardziej ułatwią pracę dzięki możliwości budowania przez użytkowników aplikacji, automatyzowaniu przepływów i tworzeniu własnych wirtualnych agentów.
Technologia, która idzie w parze z mądrym zarządzaniem, może zapewnić firmom przewagę na rynku. Koniec roku to dobry czas nie tylko na inwestycje w nowe technologie, ale też na poszukanie nowych partnerów IT, którzy doradzą najlepszy model biznesowy. Jako manager w firmie IT outsourcingowej zwracam uwagę zarówno na aspekt technologii, jak i efektywnego zarządzania. Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie podsumowanie najważniejszych tematów listopada będzie wartościową wskazówką dla firm, które zastanawiają się, jaki kierunek rozwoju obrać w 2021 roku.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość.
Dodaj komentarz