Zostawiamy za sobą 2020 rok, który oprócz pandemii przyniósł także nowinki technologiczne, które już teraz pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość. Od wielu miesięcy DevOps i rozwiązania RPA to gorące tematy na portalach technologicznych. Ale rok 2020 to przede wszystkim szybsza adaptacja rozwiązań cyfrowych w medycynie i branżach, które do tej pory czekały na swój moment. Zapraszam do lektury artykułu, w którym podsumowujemy najważniejsze trendy w IT oraz przewidywania na 2021 rok.
Gartner przewiduje, że do września 2022 roku 90 proc. dużych firm na świecie wdroży rozwiązania RPA. Prognozy mówią, że w 2025 roku oszczędności z wykorzystania RPA sięgną 5-7 mld dol. W Polsce na rozwiązania automatyzacji postawiły już m.in. takie firmy, jak ING, Impel, EY, Tauron, Bank Millennium, PZU czy Warta. Dlaczego firmy sięgają po rozwiązania robotyki? Portal ITPro Today opublikował raport o technologii RPA w 2020, według którego 3 główne powody, dla których organizacje wdrażają rozwiązania RPA to:
Pewne jest, że pandemia w 2020 r. przyspieszyła adaptację RPA i te firmy, które postawią na automatyzację, zyskają przewagę konkurencyjną przy wychodzeniu z kryzysu. O możliwościach RPA pisał Przemysław Włodarczyk, RPA developer w JCommerce:
DevOps to niewątpliwie jeden z kluczowych elementów kształtujących aktualny rynek IT oraz procesy transformacji cyfrowej w firmach na całym świecie. W 2021 roku DevOps będzie miał także coraz większy wpływ na kulturę organizacyjną i zarządzanie.
Przy procesach DevOps kluczowym czynnikiem dla organizacji jest bezpieczeństwo danych i minimalizowanie ryzyka incydentów bezpieczeństwa, co dla firm jest rosnącym wyzwaniem. Elastyczne modele realizacji projektów takie jak DevOps sprzyjają minimalizowaniu ryzyka, a umiejętności DevSecOps są w top 10 najlepiej opłacanych kompetencjii warto je uwzględnić w portfolio swojej firmy. Rośnie też rola takich rozwiązań jak Kubernetes, Infrastructure as Code i GitOps, wykorzystywanych przez DevOpsów.
Kim jest specjalista DevOps i dlaczego jego kompetencje są tak pożądane w projektach IT? Wyjaśniamy w naszym artykule z serii JPro.
Rok 2020, w którym wszystkie oczy skupiły się na sektorze medycznym, wymusił poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze. Jednym z nich jest Virti, wirtualny pacjent stworzony dzięki technologiom AI, AR i VR, który młodym medykom pozwala rozwijać kompetencje miękkie. Przed pandemią tego typu szkolenia odbywały się z udziałem aktorów wcielających się w role pacjentów, jednak w nowej rzeczywistości interakcje trzeba było ograniczyć. Projekt został uznany za największą innowację 2020 wg magazynu TIME.
Ciekawe rozwiązanie zaproponowali także naukowcy z Melbourne – stworzyli sztuczną skórę, która reaguje na bodźce bólowe. Badania nad nią jeszcze trwają, ale już teraz mówi się o przełomie w medycynie i w robotyce. W medycynie – ponieważ dzięki elektronice naśladującej ludzki mózg, będzie można tworzyć protezy reagujące w bardziej naturalny sposób. W robotyce – gdyż robot powleczony tego typu materiałem będzie odczuwał bodźce bólowe.
W 2020 roku z powodu utrudnionego dostępu do wielu usług wzrosło tempo rozwoju Internet of Medical Things (IoMT). Telemedycyna, zdalny monitoring stanu zdrowia pacjenta oraz zarządzanie cukrzycą to trzy główne obszary rozwoju tego sektora.
W JCommerce w 2020 roku obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami Business Intelligence, a końcówka roku upłynęła pod znakiem gorącej dyskusji o dostępie do danych i ich roli w naszym codziennym życiu. Przykład 19-letniego Michała Rogalskiego, który w obywatelskim projekcie zbudował ogólnodostępną bazę danych, pokazał, że zbieranie danych i ich analiza jest możliwa dla każdego. Dziś także użytkownikom biznesowym chcącym zgłębiać tajniki analizy danych jest trochę łatwiej zacząć, a z pomocą przychodzą im narzędzia BI typu self-service, takie jak Microsoft Power BI czy Qlik Sense.
Qlik Sense Cloud
Dowiedz się, jak samodzielnie analizować dane biznesowe.Przeczytaj artykuł
Digitalizacja przyspiesza w każdej branży, także w branży hair & beauty. Największa w Polsce platforma dla branży po fuzji firm Versum i Booksy ma ponad 13 mln użytkowników. Właściciel Booksy, Stefan Batory, to ultramaratończyk, który zawodowo związany jest z branżą IT. Na pomysł stworzenia platformy wpadł po tym, jak nie mógł umówić się na wizytę u fizjoterapeuty.
Pod koniec 2020 roku transformacja cyfrowa była tematem równie chętnie komentowanym, co sama pandemia. Według badań 71% firm, które odniosły sukces w transformacji cyfrowej, korzystało z usług zewnętrznych dostawców. Dla vendor managerów czas pandemii to okres wzmożonego zainteresowania firm usługami cyfrowymi, ale też niełatwych decyzji o wyłonieniu najlepszych dostawców IT. Kluczowym elementem strategii jest efektywne zarządzanie ryzykiem oraz baczne obserwowanie potencjalnych partnerów pod kątem ich zaangażowania, komunikacji i procedur pracy zdalnej wypracowanych w 2020 roku.
Pod koniec roku 2020 sporo mówiło się o wpływie pandemii na branżę IT. Czy Machine Learning zastąpi testerów oprogramowania? Czy specjaliści IT mogą się obawiać o swoje posady? Informacje nie są jednoznaczne, ponieważ z jednej strony firma Intel wypuściła narzędzie wykorzystujące ML do testowania kodu, a z drugiej strony – nie słabnie dyskusja o tym, że testerzy oprogramowania są coraz bardziej rozchwytywani. Powód? Pandemia wpłynęła na szybszy rozwój w branżach takich jak e-commerce, finanse czy medycyna i wygenerowała popyt na nieznane do tej pory e-usługi, a tym samym przełożyła się na większe zapotrzebowanie na testerów oprogramowania.
Rok 2020 nie pozwoli nam prędko o sobie zapomnieć, z pewnością odcisnął swój ślad także na technologii i rozwiązaniach cyfrowych stosowanych na co dzień. Wszyscy zastanawiamy się, czy 2021 będzie stał pod znakiem transformacji z wykorzystaniem rozwiązań RPA oraz DevOps? Jakie innowacje technologiczne w branży HealthTech przyniosą kolejne miesiące? Najbliższy czas pokaże.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość.
Dodaj komentarz