Coraz więcej pracowników wykorzystuje Maki do pracy z domu, a to przekłada się na potrzebę wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń dla tych urządzeń. Maki są uznawane za najbezpieczniejsze urządzenia, jednak użytkowane w sposób nieostrożny, mogą stać się celem ataków. Jak chronić urządzenia z systemem macOS w trakcie pracy zdalnej? Jak zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć przykrych konsekwencji ataków cyberprzestępców?
Home office to dla wielu osób synonim wygody i bezpieczeństwa. Pracownicy w domu czują się bezpiecznie i mogą sięgać w Internecie po zasoby, do których nie mieliby dostępu w sieci firmowej. To sprawia, że wystarczy sprawdzić prywatną pocztę czy pozwolić dziecku na grę na stronie internetowej, aby na komputerze pojawiło się złośliwe oprogramowanie (malware lub adware). Dla administratorów IT home office nie jest więc wcale synonimem bezpieczeństwa – wprost przeciwnie. Dla zespołów ds. bezpieczeństwa to dodatkowe wyzwanie: jak najszybciej wykryć zagrożenie i zareagować. Przyjęło się, że urządzenia Mac są bezpieczne, ale cyberprzestępcy nie śpią. Szczególnie obecnie, gdy praca zdalna stała się standardem.
Jeszcze kilka lat temu Maki były rzadszym celem ataków cyberprzestępców niż urządzenia z oprogramowaniem Windows. Sytuacja zmieniła się w 2019. Według raportu „State of Malware” po raz pierwszy w historii liczba potwierdzonych ataków na urządzenia macOS była większa i w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 400%. Mac jako urządzenie spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, jednak warto pamiętać, że każde urządzenie jest na tyle bezpieczne, na ile pozwala na to użytkownik. W przypadku Maców wbudowany program antywirusowy XProtect oraz Malware Removal Tool skutecznie odpiera ataki typu malware. Jednak użytkownicy wciąż – bardziej lub mniej świadomie – mogą otworzyć furtkę cyberprzestępcom, instalując programy typu adware czy PUP.
Samo tylko oprogramowanie adware o nazwie NewTab wykryto w ubiegłym roku na urządzeniach Mac 30 mln razy. Apple na bieżąco aktualizuje XProtect o nowe definicje, a dedykowane oprogramowanie do zdalnej administracji dodatkowo wzmacnia te mechanizmy poprzez raportowanie na bieżąco niepożądanych działań. Wiele firm korzysta z narzędzi do zdalnej administracji firmową infrastrukturą, takich jak Jamf Pro. Także w zakresie cyberbezpieczeństwa warto zapewnić dedykowane rozwiązania, które dla administratorów Apple i departamentów bezpieczeństwa stanowią dodatkowy oręż.
Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie firmy Jamf, która od lat dostarcza narzędzia typu MDM dla urządzeń Apple (Mobile Device Management). Jamf Protect, bo o nim mowa, bazuje na wbudowanych w system operacyjny macOS rozwiązaniach takich jak Endpoint Security Framework i pozwala na analizę zdarzeń systemowych. Narzędzie wykorzystuje zaawansowane mechanizmy telemetrii i detekcji. Dzięki temu pozwala administratorom na kontrolę stanu komputerów, bez względu na to, gdzie się one znajdują. Sprawdzi się więc także w przypadku administrowania urządzeniami pracowników zdalnych. Potencjał rozwiązania Jamf Protect jest tym większy, że pozwala administratorom IT projektować i wdrażać własne metody analizy i wyzwalania alertów o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach.
Administratorzy Apple chętnie wykorzystują rozwiązanie Jamf Pro do zarządzania infrastrukturą IT. Duet Jamf Pro i Jamf Protect pozwala wykryć niebezpieczeństwo i wykonać bezkontaktową akcję naprawczą. Oba narzędzia integrują się ze sobą, więc nie ma konieczności osobnego logowania do Jamf Pro.
Oto najważniejsze możliwości, jakie daje administratorom Jamf Protect:
Udział urządzeń Mac w rynku rośnie, rośnie więc zapotrzebowanie na dedykowane rozwiązania, które zapewnią firmom najwyższe standardy bezpieczeństwa. A do takich zalicza się certyfikacja CIS Benchmark. CIS wyznacza najlepsze praktyki dla organizacji i standardy konfiguracji urządzeń, a Jamf Protect stoi na ich straży – weryfikuje, czy dane urządzenie je spełnia. Jamf Protect sprawdzi się więc w każdej firmie, w której bezpieczeństwo infrastruktury jest kluczowe. Sprawność wdrożenia i bezpieczeństwo mają szczególne znaczenie w przypadku banków, organizacji fintechowych czy startupów. Cyberbezpieczeństwo dla sektora finansowego jest strategicznym obszarem działania, dlatego firmy z branży inwestują coraz bardziej w rozwój rozwiązań zapewniających operacyjność i bezpieczeństwo w sieci. Firmy z branży finansowej, które korzystają z Maków, powinny mieć na celowniku dedykowane rozwiązania, takie jak Jamf Protect. Jamf Protect jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy, niezależnie od sektora, która wykorzystuje już system MDM (także inny niż Jamf Pro).
Jamf Protect jest już dostępny w Polsce. Można zapoznać się z jego możliwościami, kontaktując się z firmą JCommerce, która obecnie jest jedynym dostawcą rozwiązania w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, a także posiada zespół certyfikowanych integratorów Jamf z najwyższym certyfikatem eksperckim: Jamf 400. Inżynierowie JCommerce posiadają doświadczenie i niezbędne kompetencje do wykonywania nawet najbardziej wymagających wdrożeń, również dla firm z sektora finansowego.
Sprawdź, jak możemy pomóc: Rozwiązania Apple dla biznesu
Przeczytaj artykułJamf Connect to narzędzie, które przenosi zarządzanie tożsamością na nowy poziom.
Przeczytaj artykuł i poznaj korzyści dla użytkowników i administratorów urządzeń Apple.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość.
Dodaj komentarz