Rozwiązania chmurowe stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Związane jest to z kilkoma czynnikami, ale przede wszystkim firmy chcą ograniczyć koszty utrzymania swojej infrastruktury, a te nierzadko są naprawdę wysokie. Oprócz oczywistego kosztu zakupu odpowiedniej maszyny, która będzie służyć za serwer, uwzględnić trzeba także koszt związany z utrzymaniem tego serwera, a więc również wynagrodzeniem administratorów oraz kosztem wymiany czy kupienia nowych komponentów. W przypadku dużych firm uwzględnić należy także nieraz bardzo wysoki koszt powierzchni, gdzie serwerownia się fizycznie znajduje. W dzisiejszym artykule chciałbym zająć się propozycją rozwiązania powyższych problemów, jaką oferuje firma Qlik, czyli Qlik Sense Cloud.

Dzięki chmurze dostarczanej przez Qlika możemy z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu (komputera, smartfonu, tabletu) korzystać z narzędzia Qlik Sense.

Logowanie do usługi następuje z poziomu przeglądarki internetowej, a mechanizm responsywności sprawia, że raport będzie tak samo funkcjonalny na monitorze komputera, jak i na o wiele mniejszym ekranie smartfonu. Pozornie to oczywista funkcjonalność, ale dla użytkowników starszych wersji systemów Business Intelligence, wciąż może to być przełomowa zmiana. Poniżej można zobaczyć, jak wygląda strona główna otwarta na komputerze oraz w przeglądarce internetowej smartfonu:

 jpro-qlik-mobile-desktop1

Daje to możliwość szerokiej analizy danych praktycznie z każdego miejsca, oraz możliwość błyskawicznego dzielenia się nimi z innymi osobami (przez udostępnianie raportu, bądź jego części). Wykonanie tej czynności jest bardzo proste, wystarczy podać adres e-mail osoby, której chcemy dany dokument zaprezentować.

jpro jcommerce Narzędzie-Qlik-Sense Cloud 11.04.18 in text C

O bezpieczeństwo danych dba specjalny zespół powołany tylko do tego celu – Qlik’s Security & Governance Team. Dane są szyfrowane w locie, a także odpowiednio zabezpieczone, kiedy nie są używane. Oczywiście narzędzie daje też możliwość załadowania aplikacji stworzonej w Qlik Sense Desktop (pliki z rozszerzeniem .qvf), podobnie jak w przypadku wgrywania danych (pliki QVD, arkusze programu Excel, pliki płaskie .csv itp.), odbywa się to za pomocą metody „przeciągnij i upuść”.

jpro jcommerce Narzędzie-Qlik-Sense Cloud 11.04.18 in text D

Oprócz oczywistej wygodny, jaką jest dostęp do danych w dowolnym momencie, z dowolnego urządzenia oraz w każdym miejscu na świecie, wielką zaletą chmury w tym przypadku jest redukcja kosztów, o czym pisałem już we wstępie. Qlik Sense Cloud to brak kosztów instalacji serwera, brak drogiej w utrzymaniu infrastruktury oraz wszelkich kłopotów z tym związanych.

jpro jcommerce Narzędzie-Qlik-Sense Cloud 11.04.18 in text E

Business Intelligence as a Service – modele usługi

Qlik dostarcza narzędzie Qlik Sense Cloud w 3 wariantach – Qlik Sense Cloud Basic (darmowy, dostępny dla każdego użytkownika), Qlik Sense Cloud Business (dedykowany dla grup i zespołów) oraz wersję Qlik Sense Enterprise przeznaczoną przede wszystkim dla korporacji.

Już w podstawowej wersji Qlik Sense Cloud Basic otrzymujemy wszystkie możliwości Qlik Sense, czyli możliwość dzielenia się aplikacjami z maksymalnie 5 osobami, darmowy dostęp do Qlik Data Market, 25 MB pojemności na aplikację oraz 250 MB pojemności na dane. Ten wariant polecam przede wszystkim do sprawdzenia tej usługi oraz użytku prywatnego (o zastosowaniu BI w życiu codziennym polecam artykuł o aplikacji weselnej stworzonej w Qlik Sense).

Kolejny wariant daje już o wiele więcej możliwości, między innymi zarządzanie poziomem dostępu do aplikacji w postaci grup (np. poszczególne komórki organizacji będą widzieć tylko te dokumenty, których dany dział używa), ale też 6-krotnie więcej pojemności do przechowywania aplikacji w stosunku do wersji Basic, oraz 2000-krotnie więcej miejsca na same dane. Wielką zaletą jest też możliwość skonfigurowania harmonogramu odświeżania aplikacji. Koszt opisywanej wersji to 25$ za dostęp dla użytkownika miesięcznie. Jeśli porównamy te koszty z kosztem zakupu oraz utrzymania tradycyjnej infrastruktury oraz dodatkowymi możliwościami, jakie daje Qlik Sense Cloud, jest to naprawdę interesująca propozycja.

Ostatni wariant posiada typowo korporacyjny system zarządzania, w pełni rozszerzalny interface programowania aplikacji (API) oraz bardzo elastyczne opcje licencjonowania, czy subskrypcji rozwiązania.

Rozwiązania chmurowe stają się coraz bardziej popularne, nie tylko w obszarze Business Intelligence, ale szeroko pojętym świecie IT. Można śmiało postawić tezę, że za kilka lat staną się jeszcze bardziej popularne i pewnie w pewnym momencie wyprą one zupełnie tradycyjną infrastrukturę. Dlatego warto już teraz zainteresować się tym, co w tym obszarze oferują producenci. Oferta firmy Qlik jest bardzo dobrze przemyślana, już podstawowa wersja oferuję wystarczająco wiele funkcji, żeby zacząć przygodę z narzędziami chmurowymi. Bez wątpienia wielką zaletą jest to, że jest ona darmowa i dostępna dla każdego zainteresowanego, bez względu na to czy jest to duża korporacja, mała firma czy prywatny użytkownik, który chce mieć dostęp do swoich danych a także analiz zawsze i wszędzie. Mam nadzieję, że mój artykuł zachęcił Państwa do stosowania rozwiązań typu Cloud i rozwiał wątpliwości niezdecydowanych. A wszystkich tych, którzy chcą przetestować narzędzie samodzielnie zachęcam do założenia darmowego konta w usłudze Qlik Sense Cloud.

Autorem wpisu jest:
Szymon Serwin

Entuzjasta rozwiązań QlikView i Qlik Sense, pełniący w firmie JCommerce rolę konsultanta w obszarze Business Intelligence. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prywatnie fan muzyki w każdej postaci.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Skontaktuj się z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość.

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez JCommerce Sp. z o.o. moich danych osobowych (dalej „dane osobowe”), takich jak: imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, firma, w celach handlowych.
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez JCommerce Sp. z o.o. moich danych osobowych (dalej „dane osobowe”), takich jak: imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, firma, w celach marketingowych.
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez JCommerce Sp. z o.o. moich danych osobowych (dalej „dane osobowe”), takich jak: imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, firma w celach rekrutacyjnych.
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie przez JCommerce Sp. z o.o. moich danych osobowych (dalej „dane osobowe”), takich jak: imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, firma na potrzeby przyszłych rekrutacji.
W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych tj. Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku, jak również treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że: 1. Administratorem danych osobowych jest JCommerce Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, ul. Ściegiennego 3, 40-114 Katowice (KRS: 00007393418).
2. Powyższe dane osobowe przetwarzane będą przez JCommerce Sp. z o.o. – w zależności od udzielonych przez Panią/Pana zgód (podstawa prawna przetwarzania: art. 6 ust. 1 pkt a) RODO):
• w celach handlowych,
• w celach marketingowych.
3. Podanie powyższych danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym lub warunkiem zawarcia umowy. Nie jest Pan/Pani zobowiązany/a do podania powyższych danych osobowych, jednak brak ich podania uniemożliwi realizacje ww. celu.
4. Posiada Pan/ Pani prawo dostępu do treści swoich danych, w tym otrzymania ich kopii i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, jeśli została udzielona. Wycofanie zgody nie wpływa jednak na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem; oświadczenie o cofnięciu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć w siedzibie JCommerce Sp. z o.o. lub przesłać na adres mailowy zgody@jcommerce.pl. Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkuje brakiem możliwości realizacji ww. celów przetwarzania;
5. Dane osobowe są udostępniane przez JCommerce Sp. z o.o. upoważnionym pracownikom i osobom współpracującym z JCommerce Sp. z o.o. na podstawie umów cywilnoprawnych, przez których realizowany jest cel przetwarzania;
6. Wszelkie pytania dotyczące ochrony danych osobowych oraz realizacje przysługujących praw, prosimy kierować na adres odo@jcommerce.pl;
7. W zależności od udzielonej zgody, dane osobowe będą przetwarzane przez czas niezbędny do realizacji ww. celów przetwarzania. W przypadku wniesienia sprzeciwu, JCommerce Sp. z o.o. przestanie przetwarzać Pani/Pana dane w ww. celu, chyba że będzie w stanie wykazać, że w stosunku do tych danych istnieją ważne prawnie uzasadnione podstawy, które są nadrzędne wobec Pana/Pani interesów, praw i wolności, lub niezbędne do ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń;
8. Nie przekazujemy Pani/Pana danych poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz do organizacji międzynarodowych.
9. Pani/Pana dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.
10. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pan/Pani, iż przetwarzanie ww. danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.