Michał Ogonowski | Business Intelligence | 15.02.2023
Qlik Sense jest cenionym oprogramowaniem Business Intelligence (BI) opracowanym przez firmę Qlik. Dzięki Qlik Sense użytkownicy zyskują możliwość tworzenia wizualizacji, interaktywnych raportów i analiz danych. To potężna platforma umożliwiająca użytkownikom wizualne przeglądanie i analizowanie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, pliki i aplikacje. Chcesz dowiedzieć się, co nowego skrywa ten popularny system Business Intelligence? Polecamy nasz przegląd nowości w 2022 roku. Poznaj nowe funkcjonalności dla developerów, administratorów i użytkowników.
Spis treci
Qlik Sense oferuje narzędzia do wizualizacji danych, modelowania danych i współpracy w zespole, co pozwala na lepsze zrozumienie danych i podejmowanie decyzji biznesowych, a tym samym pomaga zwiększyć efektywność operacyjną. W poprzednim roku wypuszczone zostały cztery duże wersje Qlik Sense, mianowicie:
Qlik w ostatnich latach rozwija możliwość jednoczesnego wykorzystania QlikView i Qlik Sense. Coraz mocniej skupia się także na udoskonalaniu takich obszarów jak rozszerzona inteligencja, uczenie maszynowe, silnik wielochmurowy, zarządzanie danymi oraz analiza dużych zbiorów danych (Big Data). Nowości, jakie pojawiły się w 2022 roku, dotyczą zarówno strony frontendu, istotnej dla developera i użytkownika końcowego, jak również backendu, ważnej z punktu widzenia administratora. Poniżej przygotowałem podsumowanie najważniejszych, moim zdaniem, nowości, jakie zostały wprowadzone w 2022 roku.
Przeczytaj także:
Insight Advisor to szybki i łatwy sposób zadawania pytań i odkrywania ciekawych insightów przy użyciu języka naturalnego. W nowej wersji, w momencie, gdy użytkownicy wybierają lub wyszukują odpowiednie pola, dostarcza bardziej szczegółowych analiz okresowych w postaci całych pulpitów nawigacyjnych. Innymi słowy, zamiast prostego wykresu użytkownik otrzymuje jeden lub więcej wykresów i wskaźników KPI wraz z panelem filtrowania, który umożliwia wybieranie interesujących go danych.
Twórcy aplikacji mogą dodawać niestandardowe podpowiedzi do wskaźników KPI. Wcześniej etykietki narzędzi nie mogły być dodawane do obiektów bez wymiarów. Obecnie możemy utworzyć niestandardową podpowiedź w formie chmurki, dodając dodatkowe informacje do wizualizacji. Podpowiedź wyświetli się po najechaniu na wizualizację. Takie podpowiedzi są dostępne dla kilku rodzajów wykresów (m.in. kołowych, słupkowych, KPI, liniowych, combo czy widoku mapy
Funkcje rozkładu statystycznego dostarczają informacji na temat prawdopodobieństwa pojawienia się różnych wyników dla określonej zmiennej wejściowej. W 2022 roku dodano funkcje z biblioteki Cephes, które pozwalają na bardziej zaawansowaną analizę statystyczną symulacji.
Skrypty na poziomie wykresu to zaawansowana funkcja, która umożliwia modyfikowanie dynamicznego zestawu danych na wykresie przy użyciu podzbioru języka skryptowego Qlik. Wykorzystuje takie techniki jak zmienne i pętle. Można teraz dodawać lub modyfikować wiersze i kolumny, których nie było w oryginalnym zbiorze danych.
Twórcy aplikacji mogą teraz nadawać style czcionce używanej w tytułach, napisach i przypisach na wykresach słupkowych i kołowych. Oznacza to więcej opcji w zakresie dostosowywania wizualizacji. Nowa karta „Ogólne” zawiera opcje zmiany typu, rozmiaru, koloru i wyróżnienia czcionki. Karta „Wykres” umożliwia nadawanie stylów słupkom na wykresie słupkowym oraz wycinkom na wykresach kołowych.
Analiza zestawów to przydatna funkcja, którą można wykorzystać w celu porównania bieżącego wyboru z konkretną wartością (na przykład wartością ubiegłoroczną lub udziałem w rynku. W 2022 roku dodano możliwość użycia set expression dla miar głównych (master measures), np.: {} [Miara główna].
Pakiet Qlik Web Connectors to usługa internetowa, która za pomocą API ułatwia pobieranie danych z mediów społecznościowych oraz internetowych źródeł. Wystarczy określić rodzaj i ilość danych, jaki chcemy pobrać, a Qlik Web Connectors wygeneruje odpowiednie skrypty. Poprzednio istniała konieczność instalowania QWC w systemie Windows. Obecnie poniższe konektory są dostępne w Qlik Sense Enterprise w systemie Windows bez konieczności oddzielnego instalowania:
Hub to miejsce, w którym znajdują się wszystkie aplikacje, do których ma się dostępy i uprawnienia.
Aby ułatwić dostęp do aplikacji w hubie, dodana została funkcja oznaczania prywatnych lub opublikowanych aplikacji jako ulubionych. Takie aplikacje są oznaczone ikoną gwiazdki i wyświetlane w nowej sekcji „Ulubione”.
Uwaga – ta sekcja będzie widoczna tylko wtedy, gdy co najmniej jedna aplikacja zostanie oznaczona gwiazdką.
Wprowadzone ulepszenia wykresu siatkowego umożliwiają wyświetlanie etykiet dla każdego punktu danych na wykresie. Etykiety identyfikują wartość miary dla punktu danych. W ramach przygotowań do wycofania obiektu Heatmapy w obecnej wersji wykres siatkowy zawiera teraz dwa układy: standardowy i nową opcję Heatmap.
Opcje formatowania są teraz obsługiwane podczas eksportowania prostych tabel do programu Excel. Wyeksportowane tabele zawierają podsumowania i style, tak jak pojawiają się one w Qlik Sense.
5 najpopularniejszych narzędzi Business Intelligence
Przeczytaj artykułTo opcja dla administratorów, którą dodano w listopadzie 2022 na wniosek jednego z członków społeczności zebranej wokół Qlik Sense, który zauważył, że byłaby to podobnie przydatna opcja jak możliwość kopiowania aplikacji. Qlik chętnie wsłuchuje się w pomysły i potrzeby zgłaszane na forum i obecnie użytkownicy QMC z odpowiednimi uprawnieniami mogą duplikować taski.
Administratorzy mogą teraz publikować belki z informacjami, np. o trwających pracach developerskich lub występujących błędach. Obsługiwane są cztery typy różniące się kolorem:
Można ustawić tekst oraz czas trwania wyświetlania komunikatu.
Kolejną z nowości jest możliwość zastąpienia istniejącego rozszerzenia nowym o tej samej nazwie w QMC. Istniejące pliki są nadpisywane przez nowe, bez wpływu na identyfikator GUID rozszerzenia lub powiązane elementy, takie jak niestandardowe reguły bezpieczeństwa.
Przeczytaj także:
Użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami mogą teraz łatwo tworzyć, uruchamiać, zatrzymywać i wyświetlać zadania z poziomu huba. Ta funkcja jest domyślenie wyłączona.
W hubie strumienie bez żadnych aplikacji – albo puste strumienie czy takie, które nie pokazują aplikacji ze względu na istniejące reguły bezpieczeństwa użytkownika – nie będą wyświetlane. Po opublikowaniu lub przeniesieniu aplikacji z innego strumienia albo usunięciu aplikacji lista strumieni jest aktualizowana dynamicznie i pojawi się lub zostanie ukryta w zależności od tego, czy strumień zawiera jakąś aplikację. Zmiany poza hubem, na przykład w QMC, nie spowodują aktualizacji listy strumieni w hubie.
Powyżej wymieniłem moim zdaniem najistotniejsze zmiany platformy analitycznej Qlik. Listę wszystkich zmian można znaleźć na oficjalnej stronie pomocy Qlik Sense. Dzięki nowym funkcjonalnościom dostawca wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą samodzielnie eksplorować i wizualizować dane z różnych systemów, ale jak pokazują liczne przykłady – jest także otwarty na pomysły developerów i administratorów.
Możesz skontaktować się z naszymi ekspertami, jeśli chcesz lepiej poznać ofertę Inetum w zakresie rozwiązań klasy BI. Chętnie pomożemy, jeśli interesuje cię wdrożenie systemu Qlik Sense, szkolenie, rozwój kompetencji lub po prostu chcesz porozmawiać o możliwościach analizy danych w twojej firmie lub podzielić się spostrzeżeniami.
Spis treci
Dodaj komentarz: