Od wielu lat obserwujemy dynamiczny rozwój branży IT w Polsce i na świecie. Polski rynek IT jest najmłodszym, a jednocześnie jednym z najprężniej rozwijających się sektorów w naszym kraju. Na jego wyjątkowość składa się wiele czynników i trendów, m.in. stały, rokroczny wzrost sprzedaży oprogramowania i usług niezależnie od sytuacji globalnej, wykorzystanie innowacyjnych narzędzi oraz otwartość na nowe formy współpracy, np. w postaci outsourcingu. Elastyczne podejście pozwala dziś wielu firmom na realizację zadań w obszarze IT bez konieczności zatrudniania własnych specjalistów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szacuje się, że wartość rynku IT w Polsce to niebagatelna suma 70-85 mld zł. W strukturze podmiotów działających na rynku IT największymi firmami działającymi w Polsce są m.in. producenci sprzętu, dystrybutorzy, dostawcy oprogramowania i firmy świadczące usługi informatyczne. Zdecydowana większość z nich to oddziały znanych międzynarodowych korporacji, takich jak Dell, Microsoft czy Lenovo. Co ciekawe, małe przedsiębiorstwa stanowią aż 90% polskich firm IT. Wiele z nich oferuje swoje usługi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Poznaj outsourcing w modelu Agile
Pobierz bezpłatny e-book przygotowany we współpracy z naszymi specjalistami!Pobierz teraz!
W ostatnich miesiącach pandemia stała się katalizatorem zmian zachodzących na rynku IT w obszarze dostarczania usług oraz zapotrzebowania klientów na produkty IT i usługi programistów. Z jednej strony, zwłaszcza na początku pandemii, zdarzały się sytuacje, w których zatrudnienie traciły całe zespoły doświadczonych programistów. Z drugiej natomiast, pojawiły się branże, dla których lockdown okazał się czasem inwestycji w nowe technologie i potrzeby pilnego pozyskania odpowiednich ekspertów. Na rynku IT w Polsce obserwujemy obecnie zdecydowaną nadpodaż osób mało doświadczonych i z bardzo niskim poziomem wiedzy dziedzinowej oraz olbrzymi deficyt osób z dużym doświadczeniem.
Pandemia spowodowała, że liczy się doraźny, krótkookresowy interes pojedynczych podmiotów, ale z drugiej strony, rosnący popyt na usługi IT wpłynął również na sposoby realizacji projektów. W warunkach zagrożenia poszukiwanie obszarów do współdziałania, po to, by przetrwać, a nawet się rozwinąć dzięki nadarzającym się okazjom, wydaje się prostsze niż przed pandemią.
Dobrym przykładem elastyczności może być zawiązywanie partnerstw i innych form współpracy pomiędzy firmami IT. Występują one pod rozmaitymi nazwami, takimi jak:
Przedsiębiorstwa, często konkurencyjne, zaczynają działać razem, by w porozumieniu wspólnie składać oferty czy też realizować zamówienia. Czy współpraca z konkurentem może wyjść na dobre? Okazuje się, że kooperacja, nawet w przypadku firm konkurencyjnych, może dawać lepsze efekty, niż indywidualne działania pojedynczych firm. Alians gigantów technologicznych Apple i Google ma na przykład na celu wypracowanie systemu automatycznego śledzenia kontaktów z wykorzystaniem technologii Bluetooth na urządzeniach mobilnych, aby wesprzeć walkę z pandemią.
Partnerstwa pomagają nie tylko firmom globalnym, które podejmują się realizacji ambitnych projektów. Również mniejsze firmy IT mogą dzięki nim oferować usługi, które przekraczają możliwości ich realizacji. Aczkolwiek trudniejszy do spełnienia może okazać się wtedy wymóg dzielenia się posiadanymi kompetencjami czy wnoszenia własnych kompetencji i zasobów. Dlatego polskie firmy IT coraz śmielej otwierają się na współpracę międzynarodową, pogłębiając współprace z klastrami, m.in. z Niemiec, Finlandii czy Austrii, oraz próbują wspólnie z firmami podobnymi do siebie realizować zadania w projektach IT, korzystając wzajemnie ze swoich zasobów.
Jedną z organizacji działających w Polsce, wspierających wymianę informacji oraz kompetencji pomiędzy firmami IT, jest SODA – Software Development Association Poland. To stowarzyszenie, które w praktyce stosuje idee Open Talent Economy i współdzielenia zasobów. SODA umożliwia członkom stowarzyszenia kontakt z innymi firmami IT, które albo posiadają dostępnych specjalistów, albo mają zadania do zrealizowania i takich specjalistów poszukują. Firmy IT komunikują się za pomocą udostępnionej im platformy, uzyskując szybki i rzetelny dostęp do informacji.
Wydaje się, że na dłuższą metę w przypadku firm IT i deficytu programistów z dużym doświadczeniem konsekwencją pandemii COVID-19 będzie wzrost zainteresowania różnego rodzaju kooperacjami. Nowa sytuacja wpłynęła na zacieśnienie relacji z firmami, które do tej pory były dla siebie konkurencyjne. Jeżeli ten trend się utrzyma, takie podejście przyniesie korzyści nie tylko samym firmom IT, ale też ich klientom, którzy dzięki współdzieleniu zyskują tak cenny dziś dostęp do kompetencji programistycznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Napisz do nas – odpowiemy na każdą wiadomość.
Dodaj komentarz