Apple MDM – dlaczego Jamf? Dlaczego z JCommerce?

Robert Jeziorski | Apple dla biznesu | 6 października 2021

Jak lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w komputerach i urządzeniach mobilnych Apple? Odpowiedzią są rozwiązania MDM, takie jak te, które proponuje firma Jamf. Dowiedz się, jakie niosą korzyści dla organizacji i jej pracowników oraz dlaczego we wdrożeniach systemów MDM klienci (w tym największe firmy z branży lotniczej) zaufały właśnie JCommerce.

W 2021 roku Apple nie zwalnia tempa

Technologiczny gigant z Cupertino w pierwszym kwartale 2021 roku sprzedał ponad 6,7 miliona komputerów, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku daje wzrost sprzedaży o ponad 111%. Zainteresowanie komputerami i urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka stale rośnie, zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i w biznesie. Ciekawy design, parametry techniczne, stabilność systemów operacyjnych, długowieczność i wydajność to cechy, które przekonują miliony użytkowników do korzystania z tych właśnie urządzeń.

Firmy mierzą wysoko z Apple

Dziś za wyborem urządzeń Apple w firmach stoi nie tylko prestiż. Biznes bardzo poważnie podchodzi do zakupów sprzętu dla swoich pracowników, a jakość i wydajność oraz możliwość długiego korzystania z urządzeń (a tym samym oszczędność!) to kluczowe czynniki wyboru. W przypadku Maców średni czas, w którym komputer pracuje sprawnie, to ponad 4 lata. W przypadku innych systemów – 2 razy krócej. Dodatkowym czynnikiem jest wydajność baterii w Macach (nawet ponad 16 godzin), tak ważna dla przedsiębiorstw. Według pewnej anegdoty żywotność baterii w MacBookach zaskoczyła nawet niektórych pracowników Apple, którzy początkowo podejrzewali… awarię wskaźnika wykorzystania baterii.

Jak mierzyć jeszcze wyżej? Czyli Apple Mobile Device Management

Dobry sprzęt to nie wszystko. Potrzebny jest jeszcze wydajny i niezawodny system MDM (Mobile Device Management), który takimi zasobami pomoże zarządzać. Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań największą społeczność administratorów posiada Jamf, proponując m.in. rozwiązania: Jamf Pro, Jamf Protect oraz Jamf Connect.

Oprogramowanie MDM od Jamf

1. Jamf Pro to zaawansowane narzędzie do zarządzania komputerami z systemem macOS oraz urządzeniami iOS.

Z Jamf Pro możliwe stają się między innymi:

 • Zdalna rejestracja, konfiguracja i bezpośrednie dostarczenie urządzenia użytkownikowi dzięki podejściu „zero-touch”, możliwe dzięki Apple Business Manager, który skutecznie odciąża dział IT.
 • Zarządzanie wieloma urządzeniami, między innymi poprzez tworzenie profili konfiguracyjnych, grup urządzeń, a także zaawansowanych cykli pracy (workflows).
 • Możliwość prekonfigurowania dostępnych dla użytkownika aplikacji, zarówno obowiązkowo instalowanych podczas pierwszego uruchomienia, jak i tych, które można samodzielnie pobrać ze sklepu z aplikacjami.
 • Zdalne zarządzanie natywnymi funkcjami bezpieczeństwa, a także konfiguracją ustawień we wszystkich urządzeniach, co pozwala tym samym utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.
 • Definiowanie własnych atrybutów dzięki narzędziom do monitoringu dla administratorów. Jamf Pro wykorzystuje również Smart Groups, które bazują na parametrach i wartościach pobranych w trakcie skanowania komputera. Do tak zorganizowanych grup można przypisać m.in. zdalne komendy, profile konfiguracyjne lub aplikacje, co ułatwia zarządzanie, zawartość Smart Groups jest dynamicznie aktualizowana.

2. Jamf Protect to aplikacja wspierająca ochronę komputerów Mac, zabezpieczająca przed instalowaniem złośliwego oprogramowania w systemie macOS. Pozwala także wykrywać i usuwać zagrożenia kierowane na urządzenia Mac.

3. Jamf Connect to system do zarządzania tożsamością i bezpieczeństwem, co jest szczególnie ważne w dobie pracy zdalnej. Jamf Connect ułatwia zarządzanie użytkownikami, grupami, hasłami i dostępem do aplikacji korporacyjnych oraz zasobów w chmurze.

Współpraca z sektorem lotniczym – pomagamy rozwinąć skrzydła

Choć w kontekście systemów Jamf wiele mówi się o klientach z sektora bankowości czy administracji, sprawdzą się one w każdej branży, która poszukuje jednocześnie innowacyjnych i solidnych rozwiązań. Przykładowo, w trzecim kwartale 2021 do grona klientów JCommerce dołączyły kolejne linie lotnicze, tym razem z regionu CEE. Klient chciał wdrożyć w swojej firmie iPady i ograniczyć papierową dokumentację. Każdy iPad ma kilku użytkowników, dlatego wyzwaniem była konieczność zapewnienia niezależnych profili dla każdego z nich. Nasi administratorzy zaproponowali i wdrożyli rozwiązanie Jamf Pro dla systemu iOS. Projekt jest rozwojowy. Widać też, że rośnie zainteresowanie branży lotniczej rozwiązaniami Jamf Pro.

Rozwiązania Jamf – dlaczego klienci wybierają JCommerce?

Najwyższej klasy sprzęt oraz system MDM potrzebują jeszcze jednego czynnika, którym są usługi implementacji, wsparcia i zarządzania w modelu Managed Services. Wiele firm zainteresowanych usługami zarządzania w firmach wybiera JCommerce, złotego partnera i integratora rozwiązań Jamf, ponieważ:

 1. Posiada know-how poparte doświadczeniem projektowym – do grona klientów JCommerce należą zarówno największe firmy w Polsce, jak i zagraniczne, a wolumen zarządzanych komputerów to ponad 30 000 urządzeń. To właśnie wiedza i doświadczenie ekspertów JCommerce sprawiają, że klienci decydują się na usługi wsparcia i zarządzania urządzeniami Apple z naszą pomocą.
 2. Należy do grona Apple Consultants Network – firmy, które kandydują do grona ACN, przechodzą wieloetapowy proces weryfikacji, a tytuł ACN jest potwierdzeniem wysokich kompetencji administratorów oraz gwarancją dostępu do wiedzy administratorów firm zrzeszonych w ACN.
 3. Wiedza i doświadczenie naszych ekspertów są poparte certyfikacjami – administratorzy Apple z JCommerce posiadają niezbędne certyfikacje:
 • Bartek – Certyfikowany Jamf Pro Expert i Integrator (certyfikaty wydane przez Jamf: 200, 300, 400). Status Integratora Jamf Pro wydany przez Jamf.
 • Adrian – Certyfikowany Jamf Pro Expert.  Certyfikowany trener Apple: Apple Deployment, macOS Support Essentials. Adrian należy do Apple Consultants Network, jest prelegentem JNUC oraz MacAdmins Meetup.
 • Kornel – Certyfikowany specjalista Jamf Pro. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu urządzeniami Apple na dużą skalę przy wykorzystaniu rozwiązań firmy Jamf.

Podsumowanie: outsourcing usług zarządzania urządzeniami Apple przynosi dodatkowe korzyści

Dziś urządzenia Apple w firmie to coś więcej niż prestiż. To pewność i stabilność rozwiązania, a możliwość wyboru urządzenia do pracy może być benefitem przyciągającym najlepszych pracowników na rynku. Za decyzją o wdrożeniu Maców w firmie często idzie potrzeba posiadania nowoczesnego rozwiązania klasy MDM. Tu z pomocą przychodzą usługi Managed Services, z których dziś bez obaw korzystają także firmy z wrażliwych sektorów, jak bankowość czy branża lotnicza.

Takie rozwiązanie jest tańsze w stosunku do stworzenia osobnego etatu administratora urządzeń Apple w firmie, zapewnia ciągłość usług, a dodatkowo kompetencje i wiedza ekspertów są stale podnoszone, i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez usługobiorców. Sprawdź, jak urządzenia Apple, system Jamf Pro oraz wsparcie ekspertów z JCommerce mogą pomóc rozwinąć skrzydła także twojej firmie.

Autorem wpisu jest:

Key Account Manager

Od ponad 20 lat związany ze sprzedażą B2B – pomagał klientom dobrać profesjonalne usługi oraz szkolenia. Entuzjasta zwinnego podejścia w sprzedaży i rozwoju biznesu. W JCommerce odpowiedzialny za rozwój rynku usług zarządzania urządzeniami Apple w Regionie CEE i EMEA. Prywatnie chętnie czyta kryminały, a w wolnym czasie uprawia turystykę motocyklową

Dodaj komentarz: