Nasza strona wykorzystuje ciasteczka by działać jak najsprawniej. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z cookies.
JCommerce - JCommerce

JCommerce

Od ponad 12 lat specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach Java, .NET, PHP, Front-End oraz systemów Business Intelligence i ERP. Realizujemy projekty programistyczno-wdrożeniowe oraz świadczymy usługi outsourcingu. Zawsze staramy się być partnerem naszych Klientów.

Polskie programistki wśród najlepszych na świecie

Wśród wszystkich uczestniczek globalnego badania Hacker Rank, polskie programistki uzyskały wysokie trzecie miejsce, ustępując jedynie Włoszkom i Rosjankom.

Pomimo tego, że świat IT wciąż zdominowany jest przez mężczyzn, kobiety coraz śmielej rywalizują z nimi także w dziedzinie programowania. Najnowszy raport Haker Rank, analizujący pozycję kobiet w IT, przynosi bardzo interesujące wyniki.

W skali globalnej wciąż zaledwie 17.1% programistów to kobiety, chociaż w tym zakresie różnice między krajami są ogromne i to w sposób nieoczywisty. I tak w Indiach prawie co czarty programista to kobieta (22,9%, pierwsze miejsce w rankingu), podczas gdy w słynącej z równouprawnienia Szwecji, odsetek ten wynosi zaledwie 5,7% (miejsce 44 na 50). Różnice widoczne są także w przypadku popularności technologii programistycznych – najpopularniejsza wśród kobiet jest Java (21% programistów Java to kobiety), natomiast zdecydowanie najmniej programistek specjalizuje się w sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie (po 9%).

Jeśli chodzi o umiejętności i talent, prym zdecydowanie wiodą Europejki. Na 1. miejscu, biorąc pod uwagę wyniki testów programistycznych, znalazły się programistki z Rosji. 2. miejsce zajęły Włoszki, a podium zamykają Polki, potwierdzając tym samym renomę polskich programistów. Przypomnijmy, że we wcześniejszym rankingu Haker Rank, nieuwzględniającym płci badanych, Polacy zajęli 3., a w kategorii Java 1. miejsce na świecie.

Powiązane aktualności