powrót
17.02.16

Microsoft, Qlik i Tableau liderami sektora BI wg raportu Gartnera “Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms 2016”.

Kompozycja tegorocznego raportu zdecydowanie różni się od raportów z poprzednich lat. Rynek narzędzi analitycznych przechodzi rewolucyjną przemianę, skupiając się na interakcji użytkownika z narzędziem i prostotę obsługi. Niekwestionowani zwycięzcy w tym roku to Microsoft, Qlik oraz Tableau.

Qlik znalazł się w zestawieniu już po raz szósty z rzędu. Doceniono użyteczność platformy, która może być szybko wdrożona i wykorzystana przez analityków i użytkowników biznesowych. Uwagę zwróciło najnowsze narzędzie Qlik Sense, które pozwala szybko i intuicyjnie eksplorować oraz wizualizować dane z dowolnego urządzenia.

W gronie najlepszych znalazł się również Microsoft. Przyczyniła się do tego aktualizacja platformy Power BI, która została rozszerzona o funkcjonalności, jakich oczekiwali w ostatnim czasie użytkownicy. Ogromnym atutem jest także coraz większa integracja produktów Microsoft, które do tej pory działały bardziej niezależnie.

Z kolei Tableau plasuje się w czołówce po raz czwarty. Rozszerza możliwości łączenia różnych źródeł danych, pogłębia zdolności analityczne narzędzi, daje elastyczny wybór między interakcją danych z serwera i dostępnych online.

Warto odnotować w aktualnym zestawieniu niższą pozycję rozwiązań SAP i IBM, które w ubiegłych latach były uznawane za liderów rozwiązań Business Intelligence. W przeciwieństwie do tegorocznych laureatów, oba narzędzia koncentrują się na funkcjonalnościach dedykowanych dużym firmom i korporacjom.

Najnowsze zestawienie produktów klasy Business Intelligence udostępnione przez analityków Gartnera w jasny sposób ukazuje, co w tego typu narzędziach jest najbardziej pożądane. Bez wątpienia można powiedzieć, iż do takich funkcjonalności należą: prostota tworzenia raportów, możliwość ich implementacji na różnych urządzeniach mobilnych oraz integracja narzędzi w ramach platformy. Pod tym względem królują Microsoft, Qlik oraz Tableau, co tylko potwierdza, iż wdrażamy najnowsze i najlepsze technologie dostępne na rynku” – tak podsumowuje ranking narzędzi BI Adrian Chodkowski, Business Intelligence Specialist w JCommerce oraz jeden z autorów bloga Seequality.

Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms to jeden z bardziej znanych raportów w świecie BI. Wiele organizacji wykorzystuje dane z raportu Gartnera jako wskazówkę podczas wyboru systemu BI. JCommerce od wielu lat oferuje swoim klientom rozwiązania liderów Business Intelligence. W tym roku portfolio rozwiązań zostało poszerzone o nową kompetencję – narzędzie Tableau.